Hisse Analiz
  

Emeklilik Fonlarınızı Ata Holding BES Planı’nda Kendi Birikimlerimizle Beraber Değerlendiriyoruz
Ata Holding ve grup çalışanları için kurulan ve Ata Portföy tarafından yönetilen Allianz Yaşam & Ata Holding Bireysel Emeklilik Planımıza artık herkes katılabiliyor.


Allianz Yaşam & Ata Holding BES Planı’nda fonunuzu kolayca nasıl seçersiniz?

Fon seçenekleri yaşınıza göre sınıflandırıldığı için nereye yatırım yapacağınızı düşünmeden kolaylıkla seçiminizi yapabilirsiniz.
Yaşınıza göre;
• 45 yaş altı katılımcılar için uygun, getiri profili ve riski nispeten yüksek bir varlık dağılım stratejisine sahip “Büyüme Amaçlı” fona
• 45 yaş üstü katılımcılar için uygun, getiri profili ve riski düşük bir varlık dağılım stratejisine sahip olan “Gelir Amaçlı” fona katılabilirsiniz.
• Ayrıca, dilerseniz iki fonun belli oranda karışımı olan bir portföyü de oluşturabilir ve bu dağılımı bir yılda altı kez değiştirebilirsiniz.

Allianz Yaşam & Ata Holding BES Planı’nın Avantajları

Kendi birikimlerimiz de sizinkilerle birlikte yönetilir

Ata Portföy tarafından yönetilen BES fonlarında hem ATA Holding çalışanlarının birikimleri hem de sizlerin birikimleriniz bulunur. Kısacası sizin birikimlerinizi kendi birikimlerimizden ayırmıyoruz.


Nereye yatırım yapacağınızı düşünmenize gerek kalmaz!

Bu fonlardaki varlık dağılımı, piyasa koşulları dikkate alınarak Ata Portföy tarafından değiştirilir.


Aidat ve kesintiler yok!

Katılım göstereceğiniz bu planda, pek çok planda olan “Giriş Aidatı”, “Fon Gider Kesintisi” veya “Çıkış Aidatı” gibi birikimlerinizi etkileyebilecek kesintiler bulunmaz. Yalnızca fon portföyünden yıllık %2 oranında “Fon İşletim Gideri” tahsil edilir.Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Geçiş Hakkı

Mevcut emeklilik sözleşmelerinizi en az 2 yıl o emeklilik şirketinde kaldıktan sonra, tasarrufunuzu kaybetmeden başka bir emeklilik şirketine aktarmak çok kolay. Daha önce geçiş yapılan bir emeklilik şirketinde en az 1 yıl kalmanız gerekiyor. Ata Holding BES planına katılmak için Allianz Yaşam’a aktarım yapmanız yeterlidir.


%25 Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapan yatırımcılara düzenli olarak ödedikleri katkı payına ek olarak %25 devlet katkısı sağlanır. Örneğin; aylık 100 TL ödeyen bir müşterinin hesabına 25 TL veya 300 TL ödeyen bir müşterinin hesabına 75 TL ek katkı devlet tarafından yatırılır.**Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25'i ile sınırlıdır.
(Aralık 2016 itibariyle aylık 444 TL)
Şirket Katkısı

Yatırımcıların çalışmakta olduğu bazı şirketler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katkı sağlar. Örneğin; Ata Holding Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmak isteyen kendi çalışanlarına aylık brüt maaşlarının %3’ü kadar ek katkı sağlıyor. Böylece 2000 TL brüt maaşı olan bir çalışanın bireysel emeklilik sistemine her ay 60 TL ek şirket katkısı eklenir.Allianz Yaşam & Ata Holding BES Planı’na nasıl dahil olunur?

1. İlk defa bireysel emeklilik sistemine dahil olacaksanız eğer;
Dilerseniz 0 212 310 60 60’ı arayabilir ya da Allianz Yaşam’daki müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.
2. Başka bir emeklilik şirketinde sözleşmeniz varsa eğer;
• Şirketinize başvuru yaparak “aktarıma özel hesap özeti” ve “aktarım talep formu”nu almanız,
• Formları ve kimlik fotokopinizi Allianz müşteri hizmetlerine iletmeniz halinde fonunuzu kolayca taşıyabilirsiniz.
3. Allianz Yaşam ve Emeklilik’te farklı bir planda sözleşmeniz varsa eğer;
• Plan değişikliği talebinizi belirten bir dilekçeyi Allianz müşteri hizmetlerine iletmeniz yeterlidir.

İLETİŞİM

Sezinhan Tulgay
sezinhan.tulgay@allianz.com.tr
0 (533) 777 21 73
0 (216) 559 76 53